COVID-19: як роботодавцю малого і середнього бізнесу отримати допомогу по частковому безробіттю на працівників

Дата: 05.05.2020 15:46

Фото без опису22 квітня Уряд ухвалив Постанову «Про виділення коштів для надання фінансової допомоги Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття». Пояснюємо, як та хто може звернутися за такою допомогою.

За виплатою може звернутися роботодавець, який відповідає таким критеріям:

• на роботодавця фізичну особу – підприємця або юридичну особу працює до 250 осіб (середня кількість за календарний рік), а річний дохід від діяльності не перевищує суму, еквівалентну 50 млн євро;
  •    роботодавець сплачував єдиний соціальний внесок не менше шести місяців до зупинення (скорочення) діяльності.

Пріоритет виплати роботодавцю здійснюється за річним доходом, а не кількістю працівників.

Виплата надається:

Роботодавцю для виплати його працівникам за кожну годину, на яку працівникові скорочено тривалість робочого часу, з розрахунку 2/3 тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через карантин. Розмір допомоги не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати.

Виплата надається протягом 30 календарних днів з дня зупинення (скорочення) діяльності. Отже, звернутись за допомогою можуть лише ті, хто потрапив під зупинення не раніше 28.03.2020 р.

Часткова допомога по безробіттю не надається на працівників:

1) які працюють за цивільно-правовими договорами;

2) які працюють та одночасно отримують пенсію;

3) яким оформлено простій;

4) які оформлені за сумісництвом;

5) які освоюють нове виробництво (продукції);

6) та особам, які здійснюють роботу чи надають послуги роботодавцю як ФОП.

Як отримати:

Роботодавець повинен звернутися до обласного центру зайнятості (для компаній у Києві: Київський міський центр зайнятості) та подати:

1) заяву у довільній формі;

2) документ на підтвердження, що роботодавець належить до суб’єктів МСБ:

Щодо середньої кількості працівників:

- звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів;

Щодо доходу за попередній рік:

- податкова декларація з податку на прибуток підприємства;- податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи-підприємця;

- податкова декларація про майновий стан і доходи (для ФОПів на загальній системі оподаткування);

3) копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;

4) відомості про працівників (ПІБ, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта), які мають право на допомогу по частковому безробіттю;

5) довідку, видану податковою, про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.

Строки розгляду та прийняття рішення:

Обласний центр зайнятості (для компаній у Києві: Київський міський центр зайнятості) розглядає подані документи та протягом трьох робочих днів приймає рішення   про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину.

Якщо роботодавець отримав відмову у наданні такої допомоги, він має право звернутися за нею повторно протягом дії карантину та не більше 30 днів після його завершення/ подати скаргу на таке рішення в Державний центр зайнятості або в суд.

Як сплачувати та звітувати:

Роботодавець зобов’язаний перераховувати кошти працівникам не пізніше трьох робочих днів з дня отримання від центру зайнятості. Роботодавець зобов’язаний звітувати в центр зайнятості про здійснену виплату працівникам не пізніше 5 календарних днів з дня перерахування коштів працівнику.

Повернення отриманих коштів:

Роботодавець буде вимушений повернути всі отримані кошти (навіть ті, які виплатив працівнику) з часткової допомоги центру зайнятості, у разі припинення трудових відносин з працівником.

Уся інформація є на сайті Державного центру зайнятості у розділі «Роботодавцям» - https://is.gd/sCGoBM.