Забезпечення захисту конституційних прав громадян
Конституція – основний закон країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи. Усі мають рівні права та обов’язки та є рівними перед законом. Але часто в житті виникають ситуації, коли потрібно захищати порушені права. Куди звертатися за допомогою?
Стаття 59. Конституції України говорить про те, що Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Правова допомога – це надання правових послуг, спрямованих на забезпечення реалізації прав і свобод людини і громадянина, захисту цих прав і свобод, їх відновлення у разі порушення.
Тобто усі особи, які перебувають під юрисдикцією України мають право на безоплатну первинну правову допомогу. Кожен може отримати правову консультацію щодо того, як діяти для вирішення своєї життєвої проблеми.
Первинна правова допомога:
- надання правової інформації;
- консультацій і роз’яснень з правових питань;
- складення заяв, скарг, інших документів правового характеру (крім процесуальних), а також надання допомоги у доступі до вторинної правової допомоги та медіації.
Хто ж надає безоплатну первинну правову допомогу?
Згідно ст. 9 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги в Україні є:
1) органи виконавчої влади;
2) органи місцевого самоврядування;
3) фізичні та юридичні особи приватного права;
4) спеціалізовані установи;
5) центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Вторинна правова допомога
Вторинна правова допомога – це також вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.
Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:
1) захист;
2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
3) складення документів процесуального характеру.
Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають визначені Законом категорії громадян, з них:
малозабезпечені особи (якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму),
особи з інвалідністю ( які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб), діти, внутрішньо переміщені особи, учасники бойових дій, особи, які постраждали від домашнього насильства, особи, до яких застосовано адміністративне затримання, адміністративний арешт та інші категорії громадян, визначені ст.14 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу.
Суб'єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є:
1) центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
2) адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
Конституційне право на звернення до суду
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Кожен має право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Кожному гарантується право звернутись із конституційною скаргою до Конституційного Суду України з підстав, установлених Конституцією України, та у порядку, визначеному законом.
Якщо ж усі національні засоби юридичного захисту вичерпані, то кожен має право звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.
Нагадуємо, що за безоплатною правовою допомогою можна звернутися до Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Чортків, вул. С. Бандери, 20; тел.: (03552) 2-09-50, або бюро правової допомоги за адресами:
м. Борщів, вул. Шевченка, 20 а, тел.: (03541) 2-28-80;
м. Бучач, майдан Волі, 1, тел.: (03544) 2-11-26;
смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7, тел.: (03557) 2-18-90;
м. Заліщики, вул. С. Бандери, 38, тел.: (03554) 2-21-33;
м. Монастириська, вул. Шевченка, 12А, тел.: (03555) 2-12-72.
Також можна скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультації WikiLegalAid
Єдиний телефонний номер цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій території України).